معرفی Asterisk

استريسک يک نرم افزار ماخذ آزاد جهت يکپارچه سازي روشهاي ارتباطي (Unified Communications) است که در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت ديجيوم در قالب GNU/GPL پايه گذاري شده. استريسک گامي است در جهت عموميت بخشيدن به روشهاي گوناگون ارتباطي مبتني بر شبکه هاي کامپيوتري و محيطي براي ارتباطات تلفني،تصويري و کاربريهاي مرتبطي نظير IM, Call/Contact Center و…

 با رشد ارتباطات مبتني بر شبکه هاي کامپيوتري (IP Based), استريسک با اقبالي روزافزون روبروست. رايگان بودن استفاده از آن در مقابل قيمت به نسبت گزاف برندهاي موجود در بازار, امکانات بالقوه با کيفيت مناسب, استاندارد بودن پروتکل ها و عدم وابستگي به سخت افزار يا نرم افزار خاص از برندي معين, راحتي نصب و راه اندازي, وسعت جامعه اطلاعاتي بسط دهنده آن و از همه مهمتر تجميع سرويس هاي صوتي (اعم از تلفني و چت), تصويري و ديتا موجب شده اند تا استريسک به عنوان يک سافت سوييچ يکي از اجزاي موثر و محرک دنياي ارتباطات نوين (Next Generation) قلمداد گردد.

استريسک بر پايه زبان برنامه نويسي C بنا شده و بر روي سيستم عاملهاي گوناگوني نظيرLinux  NetBSD, OpenBSD FreeBSD, Mac OSX, Solaris, Unix بارگذاري مي شود. علاوه بر اين، نسخه هايي از استريسک نيز ديده شده اند که بر روي پلتفرم ويندوز قابل نصب و راه اندازي هستند.  گذشته از آنکه با استفاده از کامپيوترها و سرورهاي معمول و محاسبه توان سيستم (CPU/RAM) بر اساس تعدد کاربران, مي توان سرويسهاي استريسک را عملياتي نمود اما محبوبيت استريسک و تنوع سرويسهاي آن موجب شده تا سازندگان بسياري از پلتفرم ترکيبي لينوکس و استريسک براي ساخت تجهيزات ارتباط يکپارچه (Unified Communications) در مقياسهاي گوناگون بهره گيري نمايند. از تجهيزات بسيار ساده، کارا و ارزان در مقياس SOHO و SMB گرفته تا طراحيهاي پيچيده با تعداد کاربر بالا در محيطهاي Enterprise. توليد چنين ابزارهايي در عمل بسيار ساده و آسان است. چراکه نرم افزارهاي مربوطه موجود بوده و کافيست با طراحي رابط کاربري (Interface)  متناسب و عموماً تحت وب، راهبري سيستم را تسهيل نمود. طبعاً در نمونه هاي پيچيده تر، تغييرات ماخذ نرم افزار براي عملکرد بهتر نيز  به علت متن باز لينوکس و استريسک امکان پذير خواهد بود.

به عنوان يک نرم افزار چندمنظوره که بر بستر شبکه هاي اطلاعاتي بنيان نهاده شده، تدبير انديشي متناسب همانند طراحي درست شبکه (QoS, Redundancy, Traffic Management & Planning) و استفاده صحيح از سخت افزارهاي آن علي الخصوص در محيطهاي SMB و Enterprise گريزناپذير است. لذا استريسک چه براي کاربريهاي ساده اي نظير مرکز تلفن (IPBX) و چه کاربريهاي پيچيده تري همانند کنفرانس ويدئويي, مرکز تماس (Call/Contact Center) و يا يکپارچه سازي با نرم افزارهايي نظير اتوماسيون اداري, ERP و… مورد بهره برداري واقع گردد، مي بايست واجد چنين پيش شرطهايي باشد.

بر خلاف تصور بسياري، استريسک و اساساً تفکر سافت سوييچ و تبادلات صوتي, تلفني و تصويري مبتني بر نرم افزارهاي تحت شبکه نه تنها با ديدگاههاي سنتي ارتباطات مخابراتي در تعارض نيست که صد البته مکمل و توسعه دهنده آن نيز هست. اگرچه در نگاه اول، ساختاري نظير استريسک برآمده از محبوبيت, گسترش و ارزان بودن ارتباطات مبتني بر شبکه هاي کامپيوتري (VoIP, IP Telephony, Video Conferencing,…) توصيف مي شود اما هيچگاه تطابق با ساختارهاي سنتي عموماً TDM فراموش نشده و در ديدگاه کلان, مدياي ارتباطي تاثيري در ذات عملکرد استريسک ندارد. راه اندازي استريسک بر پايه تجهيزات IP Based اگرچه ساده تر و ارزانتر است اما تطابق با تکنولوژيهاي قديمتر همواره منظور نظر بوده. دو مطلب, يکي امنيت و ديگري اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) در سيستمهاي سافت سوييچ و استريسک در مقايسه با سيستمهاي سنتي ارتباطي محل مناقشه مدافعان تفکر سافت سوييچ و ايده هاي سنتي تر هستند. اين دو مطلب به خودي خود شايسته مقالات تفصيلي جداگانه هستند اما در پايان به اختصار راه حلهاي ايجاد يک سيستم استريسک براي پاسخگويي به نيازهاي امنيتي و صحت عملکرد بيان شده اند.

 رمزنگاري تبادلات (Encryption) بهترين روش موجود است که حتي شنود روي کابل (Line Tapping) و در اختيار داشتن سريعترين کامپيوترها نيز قادر به گسست آن نيست. علاوه بر روشهاي معمول مي توان پروتکلهاي اختصاصي جهت رمزنگاري تبادلات ايجاد نمود. اين مهم به واسطه توانمندي سيستم عامل لينوکس امکان پذير بوده و در کل چه از روشهاي معمول رمزنگاري و چه از پروتکل های اختصاصي, مي توان جهت تامين امنيت ارتباطات مابين اجزاء سيستم مبتني بر استريسک بهره گيري نمود. در کنار اين مطلب, لينوکس به خودي خود, يک فايروال متناسب است که در کنار ساير سدهاي امنيتي شبکه, مي تواند ضريب امنيتي دسترسي به خدمات دهنده هاي استريسک را تا حد بالايي تضمين نمايد. بسياري ويژگيهاي برجسته سيستم استريسک که بر پلتفرم لينوکس نصب و راه اندازي شده, در ذات از توانمنديهاي سيستم عاملي لينوکس به ارمغان آورده شده اند. قابليتهاي پر قدرتي نظير Clustering و HA (High Availability) لينوکس متضمن اطمينان از صحت عملکرد (Reliability) سيستم سافت سوييچ مبتني بر استريسک هستند. در کنار اين مطلب, امکانات افزونگي (Redundancy) سخت افزاري نظير منابع تغذيه, در کنار امکانات افزونگي شبکه کامپيوتري در قالب لينکها, تجهيزات, پروتکلها و… موجب شده اند تا استريسک اگر نه بالاتر, شانه به شانه سيستمهاي TDM Based بايستد.
با اين اوصاف, استريسک راهي است به سمت ارائه خدمات نوين ارتباطي (Next Generation) در مقياسهاي گوناگون SOHO, SMB, Enterprise. راهي که به يکپارچگي, نوآوري و آساني ارائه طيف وسيعي از خدمات صوت, تصوير و داده (Unified Communications) منتهي شده و به اتحاد روشهاي ارتباطي ثابت و سيار در عرصه تعاملات سازماني (Enterprise Fixed Mobile Convergence) منتهي خواهد شد.

Tagged:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *