یکی از ویژگی های جدید در Issabel 2.2  افزودن قابلیت تنظیم Firewall از محیط گرافیکی است. IPTables یکی از بخش های اصلی لینوکس می باشند که مهمترین وظیفه آنها کنترل پورت های شبکه بر روی لینوکس است، Issabel با طراحی یک محیط گرافیکی زیبا کار با این جداول را آسان نموده است.

از عبارت راه اندازی اولیه استفاده می کنم چرا که تنها بخش هایی از این کار را توضیح می دهد، اما این بخش ها برای راه اندازی Firewall موجود در Issabel کفایت می نماید. شایان ذکر است که IPTable ها قادرند بسیاری کار های دیگر را انجام دهند. اگر می خواهید Firewall را در Issabel اجرا نمایید، دو انتخاب دارید، یا IPTable را در Commandline اجرا نمایید، یا اینکه Palosanto’s Firewall را اجرا نمایید. باید یکی را انتخاب کنید و نمی توانید هر دو را اجرا نمایید

همه ی آنچه که به آن اشاره شد، دلیل این مسئله است که Palesanto ، Firewall خود را به گونه ای طراحی کرده است که که به بهترین شکل با پروژه های Issabel همخوانی داشته باشد. اما باز هم اگر می اندیشید که چیزی بیشتر از پیاده سازی Palesanto را نیاز دارید، کافیست که آن را خاموش نمایید و به حالتی سوئیچ کنید که می توانید خودتان IPTable ها را کدنویسی نمایید تا به این ترتیب بتوانید قابلیت های پیشرفته تری را که نیاز دارید را بدست آورید.

یک نکته را هیچگاه فراموش نکنید، و آن هم اینکه حتی اگر Firewallتان به طور کامل و به صورت درست پیاده سازی شد، باز هم نباید تنها سپر دفاعیتان باشد. شخصا معتقدم که همواره باید یک Firewall ثانویه هم مورد استفاده قرار بگیرد. این بدان معناست که Firewall اصلی تان نباید روی دستگاهی قرار گرفته باشد که قصد محافظت از آن را دارید.، بلکه باید روی دستگاه دیگری نصب شود. (بنا به بودجه ای که دارید) از هر نوع از Firewall ی که استفاده می کنید باید Firewall اولیه تان باشد و Issabel Firewall باید به عنوان Firewall ثانویه کار کند. اما به هر حال نصب Issabel Firewall بهتر از ان است که کلا از هیچ firewall ی استفاده نکنید.

اگر تجربه زیادی در زمینه ی مفاهیم مرتبط با Firewall ندارید، با این وجود که واسط گرافیکی Firewall کمک بسیاری در ساده کردن کارها برایتان می کند، برخی مفاهیم وجود دارد که باید حتما با آن ها آشنا شوید تا بتوانید پیاده سازی آن را به خوبی انجام دهید و این همان موضوعیست که امیدوارم بقیه ی این راهنما در این زمینه یاریتان نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *