برای راه اندازی سیستم تلفنی ایزابل  فقط نیاز به یک کامپیوتر برای نصب آن دارید،  اما  برای ارتباط با سایر سیستم های مخابراتی و یا راحتی  بیشتر در کار با ایزابل می توانید از یکسری سخت افزار کمک بگیرید. این سخت افزار ها را می توان به 3 دسته تقسیم بندی نمود که در زیر به بررسی آنها می پردازم، البته لازم به ذکر است این دسته بندی تمام آن چیزی نیست که ممکن است وجود داشته باشد ! فقط به ذکر سخت افزار های کاربرد می پردازیم.

1-2 : روش هاي دسترسي و استفاده از خدمات VoIP

شما برای استفاده از داخلی که روی ایزابل تعریف نموده اید نیاز به تجهیزاتی دارید که بتوانید داخلی خود را روی آن تعریف نموده و از آن استفاده نمایید؛ به طور كلي مي توان روشهاي ارتباط با شبکه VoIP را در سه دسته زير قرار داد:

  • مبدل تلفن آنالوگ به ديجيتال (ATA)

 اين مبدلها به Gateway نيز مشهورند، از طرفی دارای پورت شبکه هستند و می توانند با گرفتن آی پی IP بر روی شبکه قرار بگیرند و از طرف دیگر دارای پورت FXS هستند که می توانید با اتصال گوشی تلفن آنالوگ به آن از داخلی که برای رجیستر تعریف نموده اید استفاده نمایید، این Gateway ها می توانند دارای چندین پورت باشند و این امکان را می دهند تا بر روی هر پورت یک شماره داخلی رجیستر کرده و استفاده نمایید، به عبارت دیگر می توان گفت کار اصلی این Gatewayها تبدیل گوشی آنالوگ شما به IPPhone است.

مبدل گوشي عادي به IPPhone
  • گوشي (IPPhone)

 اين تجهيزات اکثرا ظاهري مشابه با تلفن هاي معمولي دارند با اين تفاوت که ورودي آنها بجاي اتصال RJ11 که در گوشي هاي معمولي استفاده مي شوند از اتصال RJ45  (مشابه اتصالات شبکه) استفاده کرده و تمام نرم افزارها و سخت افزارهاي موردنياز را بصورت Built-in دارند.  هم اکنون اين نوع تجهيزات يكي از گزينه هاي مقرون به صرفه و کاربرپسند مي باشند، در شكل زير يك نمونه گوشي برند SNOM را مشاهده مي‌كنيم.

گوشي تحت شبكه IPPhone
  • تلفن نرم افزاري (SoftPhone)

این یکی نرم افزاریه ! ولی خوب در این دسته جای می گرفت، شما از یک تلفن نرم افزاری Softphone می توانید برای رجیستر کردن داخلی خود استفاده نمایید، بزرگ ترین مزیت آن این است که هزینه ای برای شما ندارد (البته اگر از نسخه های رایگان استفاده نمایید) و استفاده از آن بسیار راحت است. در شكل زیر تلفن نرم‌افزاري Eyebeam را مشاهده مي‌كنيد كه قابليت ارتباط تصويري را نيز دارد.

تلفن نرم‌افزاري(Eyebeam)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *