2-2 : کامپیوتر

برای نصب هر نرم افزاری نیاز به یک کامپیوتر دارید، ایزابل نیز مجموعه ای از نرم افزار هاست پس نیاز به یک کامپیوتر داریم ! ، سوالي كه هميشه براي تازه كاران و يا حتي حرفه اي‌ها مطرح است، اين است كه براي سيستمي كه مي‌خواهم راه اندازي كنم چه مشخصاتي در نظر بگيرم؟ اين سوال با توجه به اينكه سيستم هاي VoIP، نحوه راه‌اندازي، امكانات مورد استفاده متفاوت است، جواب‌هاي گوناگوني خواهد داشت، به طور كلي مي توان گفت بر اساس تجربه مي‌توان سيستم مورد نظر را انتخاب كرد، گاهي اوقات نيز مجبور مي‌شويد سيستم را در محيط عملياتي قرار دهيد تا ميزان بار روي سيستم مشخص شود، اما بر اساس تجربه مي‌توان نكاتي را بيان نمود، در زير چند نمونه از سيستم ها و بار روي آنها بيان شده، فراموش نكنيد كه هميشه آسمان آبي نيست !

نام خطوط شهري امكانات مشخصات
كوچك كارت شهري  (4 خط)، حدود 20 داخلي صندوق صوتي، بدون ضبط مكالمه 1GB RAM, Dual Core 2.6 CPU ,128 GB HDD
متوسط خط E1، ( تعداد 30 خط ) حدود 50 داخلي صندوق صوتي،
بدون ضبط مكالمه
1GB RAM, Core2Duo 2.8 CPU, 128 GB HDD
متوسط 2 خط E1 (تعداد 60 خط )، حدود 100 داخلي صندوق صوتي،
بدون ضبط مكالمه
2GB RAM, Core2Quad 2.8 CPU, 256 GB HDD
بزرگ 4 خط E1 (تعداد120 خط ) ، حدود 300 داخلي صندوق صوتي،
بدون ضبط مكالمه
4GB RAM,2 * Xeon 2.8 CPU, 512 GB HDD


يكسري نكات در خصوص انتخاب سخت افزار، البته باز هم عرض مي‌كنم كه اين موارد كاملا تجربي است.

  • ضبط مكالمات بار بسيار زيادي بر روي پردازنده شما خواهد داشت، اگر اين ويژگي را براي تعداد خطوط زياد و يا داخلي هاي بسياري مي‌خواهیدتوصيه مي‌شود حتما از سرور دوم براي اين كار استفاده نماييد.
  • در استفاده از صندوق صوتي خيلي دقت كنيد !، اين ويژگي نيز بار زيادي بر روي سيستم مي‌گذارد، براي داخلي‌هايي كه نياز ندارد، صندوق صوتي را فعال نكنيد.
  • اگر قرار است خودتان يك سيستم (سرور) را تهيه كنيد، مادربرد‌هاي Gigabyte بر اساس تجربه گزينه‌هاي مناسب‌تري هستند، بخصوص براي نصب لينوكس بر روي آنها.
  • اگر از كارت‌هاي E1 استفاده مي‌كنيد، به خصوص براي 2 كارت E1 به بالا، حتما كارت‌ هاي، Echo Canceller هم در كنارشان قرار دهيد، هم در كيفيت صدا بسيار مفيد خواهند بود هم در كم كردن بار روي پردازنده.

3-2 : کارت تلفنی

معمولا کارت های تلفنی برای ارتباط ایزابل با خطوط شهری PSTN استفاده می شوند، شما از هر کارت تلفنی برای این منظور نمی توانید استفاده کنید، کارت شما می بایست قابلیت کار با استریسک Asterisk را داشته باشد یا اصطلاحا Asterisk Compatible  باشد.

4-2 : خرید سخت افزار

خیلی مهم است که از کجا و چه برندی را خریداری می کنید، گاهی اوقات شما با چند هزار تومان ارزان تر سخت افزاری را می خرید که در عمل قابل استفاده نیست و کیفیت لازم را ندارد،  بنابراین توصیه من این است که حتما برند های معتبر را خریداری نمایید، اگر در خارج از ایران هستید که خوش به حالتان ! از هر کجا خواستید سخت افزار خود را خریداری کنید، اما اگر داخل ایران هستید گزینه های زیادی برای رجوع ندارید، شما آزاد هستید از هر شرکتی خریداری کنید ! اما این نکته را هیچگاه فراموش نکنید که کیفیت سخت افزار تا حدودی تضمین کننده کیفیت پروژه شما و مهمتر از آن اعتبار شماست، پس هرگز با انتخاب برند های متفرقه و رده پایین پروژه خود را به خطر نیاتدازید.

همیشه قبل از خرید برند ورد نظر را بررسی کنید، اعتبار آن را از سایت ویپ ایران یا انجمن ویپ ایران برس و جو کنید و هیچگاه به توصیه فروشندگاه سخت افزار اعتماد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *